• Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w sieci

w sytuacjach kryzysowych – nauczanie zdalne

Poradnik dla rodzica

I. Komunikacja w sieci

1.    Komunikację w sprawach kontaktu z wychowawcą i nauczycielami swojego dziecka realizuj jedynie

z wykorzystaniem wbudowanego komunikatora w dzienniku Vulcan

(https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminalubicz ).

1. Przesyłaj dokumenty z wykorzystaniem poczty elektronicznej tylko na adresy podane przez dyrektora szkoły, wychowawcę klasy lub nauczycieli twojego dziecka i uznane jako potwierdzone do komunikacji i zadań służbowych między szkołą a rodzicem.
          1. Zapoznawaj się z komunikatami na oficjalnej stronie www szkoły (https://spmlyniec.edupage.org/ ) i stosuj tam publikowane zalecenia w kontaktach ze szkołą.
          1. Jeśli masz wątpliwości co to bezpieczeństwa lub poprawności treści jaką otrzymujesz z wykorzystaniem maila, skorzystaj z telefonu podanego do komunikacji lub sprawdź ją przez kontakt z innymi rodzicami.

II. Edukacja w sieci

1. Głównym narzędziem wymiany informacji między uczniem a nauczycielem jest dziennik elektroniczny Vulcan.
          1. Na czas pracy zdalnej w środowisku edukacyjnym obowiązującym w SP w Młyńcu Pierwszym ( logowanie do platform edukacyjnych, kontakty z nauczycielami, kontakty z innymi uczniami, itp.) uczeń może posługiwać się adresem e-mail prywatnym.
          1. Uczeń korzysta z adresów pobrania oprogramowania platform edukacyjnych tylko bezpośrednio podanych przez szkołę lub zalecanych na stronach MEN.
          1. Dostęp do wszystkich zasobów edukacyjnych udostępnianych i polecanych przez szkołę jest bezpłatny.

III. Ochrona danych i prywatność

1. Dbaj o zachowanie „sekretu” twojego hasła do identyfikatora w e-dzienniku.
        2. Nie zostawiaj sesji e-dziennika otwartej, jeśli już z niego nie korzystasz.
        3. Pamiętaj, że szkoła nie prowadzi przez Internet zbiórek pieniężnych, więc niczego nie opłacaj.
        4. Nie klikaj w maile pochodzące od nieznanych nadawców zawierające w swojej treści aktywne linki do stron z oprogramowaniem edukacyjnym dla twojego dziecka lub z informacją o konieczności pobrania takiego oprogramowania.
        5. Pamiętaj o ustawieniu przeglądarki używanej do komunikacji z e-dziennikiem szkoły i zwracaj uwagę, czy połączenie z nim posiada oznaczenie połączenia szyfrowanego protokołem https.
        6. Nie przesyłaj żadnych danych osobowych wypełniając „otwarte” formularze załączone do maili. Niezbędne dane osobowe twoje i twojego dziecka szkoła posiada pobrane w procesie