• Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w sieci

w sytuacjach kryzysowych – nauczanie zdalne

Poradnik dla ucznia

I. Komunikacja w sieci

1. Na czas pracy zdalnej w środowisku edukacyjnym obowiązującym w SP ( logowanie do platform edukacyjnych, kontakty z nauczycielami, kontakty z innymi uczniami, itp.) posługuj się wyłącznie adresem e-mail nadanym przez szkołę, wpisanym do dziennika Vulcan.
          1. Zaopatrz swój komputer w aktualny system antywirusowy. Dostępne darmowe programy antywirusowe: Avast, Panda Dome, Symentec, Bitfaider.
          1. Do pracy w obszarze edukacyjnym korzystaj z zaufanych połączeń do Internetu.
          1. Zwracaj uwagę, czy strony z treściami do których odwiedzania jesteś zapraszamy mają szyfrowane połączenia z weryfikacją tożsamości dostawcy – protokół https (kłódeczka w narożniku przeglądarki).
          1. Nie wyłączaj zabezpieczeń domyślnych swojego komputera i sugerowanych przez system operacyjny „łat bezpieczeństwa” do zainstalowania.
          1. Korzystaj z oprogramowania realizującego funkcję sandbox (Windows 10 Sandbox, Sandboxie, Sandbox Avast), zapewniając sobie bezpieczne próbowanie programów, których nie znasz źródła pochodzenia. A najlepiej takich nie instaluj.
          1. Nie opłacaj żadnych dostępów do zasobów edukacyjnych – taka prośba przekazana mailem lub komunikatorem powinna wzbudzić u ciebie podejrzenie i konieczność natychmiastowego zakończenia połączenia.
          1. Nie udostępniaj innym osobom swojego hasła do platform edukacyjnych lub do połączeń z zasobami szkoły.
          1. Udostępniając zasoby swojego komputera innym zwracaj szczególna uwagę na to co faktycznie udostępniasz i z jakimi uprawnieniami.
        1. Edukacja w sieci
          1. Korzystaj z adresów pobrania oprogramowania platform edukacyjnych tylko bezpośrednio podanych przez szkołę lub zalecanych na stronach MEN.
          1. Przed połączeniem z platformą edukacyjna sprawdź parametry jakościowe łącza, by upewnić się, że zapewniają właściwą jakość i stałość połączenia.
          1. Jeśli proces edukacji zdalnej przewiduje przesyłanie przez ciebie wyników opracowań, w przypadku braku innych wskazań, staraj się dokonać konwersacji dokumentów do formatu PDF tuż przed wysłaniem.
          1. Zawsze przechowuj dokumenty źródłowe, których wysłanie było obligatoryjne w procesie oceny twojej pracy zdalnej.
          1. Nie otwieraj plików podesłanych mailami w formie zawartych w treści linków odsyłających do zasobów w sieci, pochodzących od niezweryfikowanych nadawców lub odsyłających do stron wzbudzających podejrzenie.

1. Ochrona danych i prywatność
          1. Dbaj o prywatność w sieci, czytaj klauzule RODO zamieszczane przez nadawców usług.
        2. Zweryfikuj ustawienia prywatności twojej przeglądarki, upewnij się czy nie są nadmiarowe.
        3. Ogranicz do minimum wymianę danych osobowych w kontaktach z innymi przy pomocy Internetu.
        4. Pamiętaj, że praca w oparciu o zasoby edukacyjne z twoim nauczycielem nie wymaga podawania imienia i nazwiska lub innych danych.

6.  Nie przechowuj ważnych dokumentów na dysku komputera służącego do komunikacji z wykorzystaniem Internetu.                  Zgraj je na dysk zewnętrzny i załóż hasło dostępu.